2/21/2017

Przeszłość, teraźniejszość, czy przyszłość?- Czyli gdzie żyć?

Hejjka kochani!
W dzisiejszym poście chciałabym wam trochę powiedzieć o tym, czy warto żyć w przeszłości, teraźniejszości, czy przyszłości.
Często spotykam ludzi, którzy za bardzo rozpamiętują to co było kiedyś i strasznie przeżywają sprawy związane z przyszłością. Nie potrafię tego zrozumieć.
Moim zdaniem jedyne co powinno nas łączyć z czasem przeszłym jest wyciąganie wniosków. Nie nauczymy się, jak żyć jeśli będziemy popełniać w kółko te same błędy. Każdy dzień to nowa historia, nowy rozdział w naszej bajce, lecz z nowymi przemyśleniami. Ta sama sytuacja nowego dnia, z zapasem wniosków da nam całkiem inne zakończenie. Nic więcej nie powinno nas łączyć z tym co było. Chyba, że są to jakieś miłe wspomnienia, które wywołują na naszej twarzy uśmiech i dużo pozytywnej energii. Zadręczanie się tym co było nic nie da, z pewnymi sprawami powinniśmy się po prostu pogodzić i skupić się na tym co jest teraz. Przecież nie wpłyniemy swoim smutkiem na to co już miało miejsce.
Jeśli mowa o teraźniejszości to ją powinniśmy łączyć z niedaleką przyszłością. To połączenie idealne. Po co rozmawiać i zadręczać swoje myśli niepotrzebnie sprawami, które mają się wydarzyć za 20 lat... 
Lepiej pomyśleć o tym jak produktywnie mogę spędzić kolejny dzień, jak mogę być jutro lepszym człowiekiem, to powinna być przyszłość, o której będziemy rozmyślać. 
A teraźniejszość jest najważniejsza! Liczy się przecież chwila obecna, to co stanie się za 2 minutki, 10 sekund. Powinniśmy cieszyć się każdą chwilą, bo ona już będzie tylko w naszej pamięci. Nic nie trwa wiecznie, czas jest dla nas bezlitosny, więc po co go tracić! Korzystajmy z czasu, który jest nam dany. Czerpmy radość z każdego oddechu, z każdego wypowiedzianego słowa, z każdego kroku! Nie ma dwóch identycznych chwil, więc korzystajmy z nich !
Mam nadzieję, że zrozumieliście dobitnie mój przekaz! Nie marnujcie czasu na smutki i rozpamiętywanie krzywd, cieszcie się z tego co jest teraz, bo za chwilę wszystko może wyglądać inaczej, możemy dużo stracić ale i zyskać, a przyszłość? Myślcie tylko o tym jak uszczęśliwiać innych i siebie kolejnego dnia!

Od razu na myśl przyszedł mi ten fragment wiersza Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy"

"ŻADEN DZIEŃ SIĘ NIE POWTÓRZY,
NIE MA DWÓCH PODOBNYCH NOCY,
DWÓCH TYCH SAMYCH POCAŁUNKÓW,
DWÓCH JEDNAKICH SPOJRZEŃ W OCZY"
12 komentarzy:

 1. Najlepiej żyć tu i teraz, mając doświadczenie z przeszłości wiemy, CP należy uczynić by dzisiaj było lepsze, pełniejsze, bo jutro może nie nadejść..  W wolnej chwili zapraszam do siebie:
  Mój blog - NKFN.pl =)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super napisane! Uwielbiam ten wiersz na końcu <3
  Pozdrawiam,
  DZIEWCZĘCO.PL

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochana, bardzo mądrze napisane ;) My żyjemy teraźniejszością i nie myślimy o tym co nas spotka. Czasem trudno jest zapomnieć o przeszłości, ale no cóż :/ Niektórzy mieli wiele problemów i teraz trudno jest im je wymazać z pamięci. Zdjęcia mega, a cytat awwr ;3 Buziaki ;*

  OdpowiedzUsuń
 4. Najlepiej żyć teraźniejszością. Nie myśleć o tym co było, co będzie, tylko żyć chwilą. To jest chyba najważniejsze.
  Pozdrawiam, jestemnatasza.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia ja żyję teraźniejszością przede wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie najważniejsza jest teraźniejszość. Jeśli nie potrafimy się w niej odnaleźć, to przeszłość nie ma znaczenia a przyszłość może być bardzo ciężka. Gdy nie zadbamy o naszą teraźniejszość nie będziemy potrafili zadbac o przyszłość.
  maksimilion.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz racje najwazniejsza jest to co się dzieje tu i teraz czasem nie warto wracać do przeszłości :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Aż uśmiech na twarzy pojawił się czytając to ♥

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne zdjęcia. Najlepiej się żyje chwilą. To co było w przeszłości to w niej zostanie. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać o tym co tu i teraz! Świetny post.

  Zapraszam do mnie
  https://happily-pink.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiersz " Nic dwa razy" jest jednym z moich ulubionych :D Bardzo mądry i przemyślany post :) Żyjmy teraźniejszością, przecież nie zmienimy przeszłości!!
  https://kredkawkuchni.blogspot.com/2017/02/mus-jagodowy-z-dodatkami.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń