1/09/2017

A Ty, oddałbyś kurtkę?

Hejjka kochani!
Na temat do tego wpisu wpadłam przez totalny przypadek spoglądając na reklamę na YouTubie.
Była na niej kobieta, która nie miała na sobie kurtki...
Wiem, że od kilku dobrych miesięcy w internecie widnieje filmik pt. "Chłopiec bez kurtki,- eksperyment społeczny". Taki eksperyment był przeprowadzony już w Norwegii, a człowiek z Polski, z kanału Reżyser Życia, postanowił przeprowadzić go również w Polsce.
Nie będę tutaj mówić tylko o filmie, który polecam obejrzeć. Chciałabym odnieść się ogólnie do całego tematu, jaki został poruszony w tym materiale.

Wszędzie uczą nas tego, jak być dobrym człowiekiem. Słyszymy to dosłownie wszędzie. Od rodziców, znajomych, w internecie, w Kościołach, w książkach, w filmach itd...
Jednak czy potrafimy wykorzystać to w praktyce? Wątpie, żeby ktoś powiedział, że jeśli widziałby człowieka w potrzebie nie pomógłby mu. Wszyscy chcemy być postrzegani jako ludzie o wielkim sercu... 
Dlaczego jednak, kiedy widzimy kogoś leżącego w krzakach od razu zakładamy, że to pijak i nawet nie zatrzymamy się, by sprawdzić czy coś się dzieje? Nie twierdzę, że wszyscy od razu tacy są, ale niestety tak postrzegam dzisiejszy świat. Na pewno z pośród tych ludzi znajdzie się ktoś kto pomoże, zainteresuje się, lecz jest to bardzo niewielka ilość. Dokładnie ten sam problem ukazany jest na wideo, które podlinkowałam... 
Pomimo tego, że chłopiec był zmarznięty, siedział w miejscu publicznym to ludzie byli zbyt zajęci swoimi sprawami, aby podejść i zapytać, pomóc w jakikolwiek sposób.
W dzisiejszych czasach panuje coś takiego, że wszyscy próbują być ludźmi pomocnymi, szlachetnymi, ale tylko w teorii. Chcemy udowodnić jacy to świetni jesteśmy. Za dużo chcemy, za mało robimy. 
Przestańmy w końcu tylko mówić! Zamiast tego posiejmy w sobie trochę empatii, zrozumienia, i dobroci, tak bezinteresownie, nie dla poklasku,a dla uciechy duszy, dla spokoju, że nie zostawiłam kogoś na pastwę losu!
To przerażające, że nie wierzymy tym, którym dzieje się krzywda i od razu oceniamy po tym jak coś lub ktoś wygląda, zamiast podejść, zapytać, po prostu się zainteresować i jeśli trzeba to pomóc.
Jeśli ktoś żebra na ulicy, nie patrzy na niego od razu jak na pijaka, tylko może ten człowiek naprawdę jest głodny... Czemu by nie kupić mu czegoś do jedzenia? Jeśli ten chłopiec tak bardzo marzł to może oddać mu kurtkę?
A czy Ty oddałbyś na chwilę kurtkę temu chłopcu?


11 komentarzy:

 1. Chetnie obejrzę ten film z eksperymentem ;) piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ludzie niestety dużo mówia mało robią, ja sama osobiście nie mam pojęcia czy oddałabym kurtkę osobie, ktora jej nie ma. Nigdy nie byłam w takiej sytuacji.

  Pozdrawiam,
  http://w-pogoni-za-idealem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post i super zdjęcia. Sama zastanawiam się jak bym postąpiła będąc w takiej sytuacji.... Naprawdę super post!

  graybody.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie da się przewidzieć jak się postąpi. Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie trzeba długo zastanawiać się nad tematem postu. Wystarczy tylko rozejrzeć się do okola. Swoją drogą uwielbiam oglądać jego kanał. Niestety niektórzy ludzie pomagają by się pokazać. To jest bardzo smutne. Trzeba się rozejrzeć czy ktoś czegoś nie potrzebuje. To na prawdę nic nie kosztuje.
  Odwdzięczam się za szczere komentarze.
  Pozdrawiam,annnathalie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Lecę obejrzeć ten filmik, dzięki za polecenie! <3 a Ty wyglądasz obłędnie! :)

  www.sanstyle.co

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam ten film wielokrotnie, jednak sama nie wiem jakbym zareagowała w takiej sytuacji. Z pewnością podjęłabym próbę pomocy.
  http://shizuko-ai.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest akurat temat rzeka i można się o nim wypowiadać godzinami. Więc ja nie skomentuję postu adekwatnie do nawiązanego tematu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem, w Polsce ludzie inaczej by się zachowali, ale ciężko mi przewidywać :/
  www.blog017.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Droga Natalio,
  gdy oglądam Twojego bloga jestem mile zaskoczony twoim wdziękiem
  widzę dużo potencjału w Tobie, ale ile kroć widzę bardzo ładną nastolatkę
  proszę abyś skontaktowała się ze mną: mateusz_szczydryk@gmail.com
  Liczę że się odezwiesz
  Pozdrawiam Mateusz:)

  OdpowiedzUsuń